
MIÓD W KOSMETYCE
Miód bogaty jest w potas, fosfor, chlor, żelazo, wapń, magnez, molibden, kobalt, i mangan oraz witaminy A, B1, B2, B6, B12, C, kwas foliowy, pantotenowy i biotynę. Ogrom korzystnych składników sprawia, że warto spożywać miód, ale także stosować na skórę, w formie kosmetyków, najlepiej domowej, własnoręcznej produkcji. To zapewni nam pewność naturalnych i świeżych składników, a przede wszystkim najkorzystniejsze działanie.
Miód stymuluje naturalny proces wytwarzania włókien kolagenowych i odnowę komórkową. Powoduje, że skóra jest jędrna, a naturalne złuszczanie naskórka bardziej efektywne. Ponadto miód posiada właściwości rozjaśniające i ujędrniające. To prawdziwe remedium na niechciane przebarwienia czy plamy pigmentacyjne. Miód nawilża suche włosy oraz skórę głowy, zmniejsza łamliwość włosów, zmniejsza puszenie się włosów i je zmiękcza.
Poniżej prezentujemy kilka najskuteczniejszych domowych receptur, na szybkie wykonanie kosmetyków. Zachęcamy do ich wypróbowania.
WAŻNE: Pamiętaj, aby zastosować prawdziwy, naturalny miód ze sprawdzonego źródła – tylko on posiada tak dobroczynne działanie na naszą skórę.
Miód to idealny preparat do leczenia trądziku i stanów zapalnych skóry
Nałóż punktowo miód na krostki lub zmiany skórne i przykryj plastrem na ok. 20 minut. Następnie zdejmij plaster i miejsce przemyj chłodną wodą.
MASECZKI NA TWARZ
Miód to niesamowity kosmetyk (naturalny i ekologiczny). Znany jest ze swoich właściwości antyseptycznych i antybakteryjnych i jest stosowany na skórę od wieków. Miód stosowany na twarz może sprawić cuda. Jest szczególnie zalecany dla skóry wrażliwej i suchej.
REGENERUJĄCA maseczka z miodu i awokado
Receptura:
1 łyżka miodu
½ dojrzałego awokado
__
Nałóż mieszankę na oczyszczoną skórę twarzy, a po upływie 20 minut dokładnie zmyj letnią wodą.
Maseczka ROZJAŚNIAJĄCA przebarwienia i wyrównująca koloryt
Receptura:
2 łyżki miodu
sok z ½ cytryny
1 łyżeczka cynamonu
2 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżeczka kurkumy
__
Mieszankę nałóż na twarz i pozostaw na około 15 minut. Po upływie wyznaczonego czasu zmyj masę letnią wodą. Ze względu na dodatek barwiącej kurkumy, maseczkę najlepiej stosować wieczorem, przed snem.
ANTYBAKTERYJNA maseczka dla skóry trądzikowej
Receptura:
½ łyżeczki cynamonu
3 łyżeczki miodu
__
Nałóż powstałą pastę na oczyszczoną i osuszoną skórę twarzy, a po upływie 30 minut zmyj ciepłą wodą.
MASECZKI NA WŁOSY
Miód nie tylko wzmacnia włosy i delikatnie rozjaśnia. Jeśli pragniemy uzyskać któryś z tych efektów, warto zastosować miód, jako ekologiczny kosmetyk w pielęgnacji włosów.
Maska NAWILŻAJĄCA skórę głowy z miodem i olej z kokosa
Połączenie oleju i miodu świetnie sprawdzą się w odżywianiu skóry głowy i włosów. Olej kokosowy ma właściwości antybakteryjne, wspomaga leczenie łupieżu.
Receptura:
2 łyżki miodu półpłynnego
1 łyżka oleju kokosowego
__
Maskę za pomocą pędzla fryzjerskiego należy nanieść na wilgotne włosy, nałożyć ochronny czepek. Trzymać około 20 minut, po czym obficie spłukać i umyć włosy.
Po takim zabiegu stają się one gładkie, bo olej przymyka łuski, dobrze się rozczesują, nie puszą. Poza tym są miękkie w dotyku, elastyczne, silniejsze. Od razu wyglądają na zdrowsze. Maseczki z miodem i olejem na włosy sprawdzają się przy wszystkich rodzajach włosów, ale szczególnie polecane są dla tych zniszczonych, rozdwojonych, osłabionych zabiegami fryzjerskimi i stylizacją na gorąco.
ROZJAŚNIENIE włosów
Receptura:
1 łyżka miodu
¾ szklanki soku z cytryny
__
Wsmaruj mieszankę we włosy. Po około 30 minutach maskę należy spłukać pod ciepłą wodą.
WZMOCNIENIE i NAWILŻENIE włosów
Receptura:
1 łyżka miodu
1 żółtko jaja
1 łyżeczka jogurtu naturalnego (pełnotłustego)
2 łyżeczek oliwy z oliwek
__
Mieszankę trzymać na włosach ok 40 min., następnie zmyć.
KĄPIELE
Kąpiele mają niezwykle korzystny wpływ na stan ducha, a także ciała i skóry. Kąpiel odpręża, także ma wpływ na regenerację ciała. Warto do takiej kąpieli dodać miód, który wpływa na dobre nawilżenie skóry i jej odżywienie. Po kąpieli w miodzie, skóra staje się delikatna i miękka w dotyku.
Kąpiel odprężająca, odżywiająca i uelastyczniająca skórę
Receptura:
350 g soli
1l ciepłego mleka
350 g miodu
__
Miód i mleko wymieszać i wlać do ciepłej kąpieli wraz z solą. Czas kąpieli do 20 minut.
Kąpiel miodowo-sosnowa
Działa wzmacniająco, pobudzająco na krążenie krwi, uspokajająco, moczopędnie, zmniejsza bóle reumatyczne.
Receptura:
kilkanaście młodych pędów sosny
2-3 litrami wody
200g miodu
__
Pędy sosny gotować przez 10 min pod przykryciem. Po 15 min przecedzić do wanny wypełnionej do ½ wodą o temp. 37 °C, dodać miód. Czas kąpieli 10-20 minut. Kąpiel działa pobudzająco na krążenie krwi, uspokajająco, moczopędnie, zmniejsza bóle reumatyczne.
Miody z Pasieki Rodzinnej to naturalne, wysokiej jakości produkty pszczele, które powstają z dala od aglomeracji miejskich, w leśnym zaciszu. Jeśli cenisz ekologiczny styl życia, cenisz naturalne kosmetyki, sprawdź naszą ofertę miodów pszczelich. To niezwykle smaczne produkty, które znajdują swoje miejsce zarówno w kuchni, jak i w łazience. Wypróbuj polecane przez nas receptury na domowe i naturalne kosmetyki.
Przeczytaj także:
Jakie są rodzaje miodu pszczelego? Jak je rozpoznać i jakie mają właściwości?
Miód wielokwiatowy - właściwości, skład i zastosowanie w codziennym życiu
Jak upłynnić miód? Domowe sposoby