Krople propolisowe 20% 100 ml
towar niedostępny
Opis
Ekstrakt propolisowy 100ml o stężeniu propolisu 20% Pasieka Rodzinna
Propolis, czyli kit pszczeli, to lepka, gęsta substancja, wykorzystywana przez pszczoły do wyściełania wnętrza ula, co pozwala na uszczelnienie i wzmocnienie jego konstrukcji. Propolis chroni także ul przed patogenami – bakteriami, grzybami i wirusami. Kit pszczeli jest wytwarzany z wydzielin oraz żywic drzewnych i kwiatowych – jego źródłem mogą być topola, wierzba, jesion, olcha, brzoza czy dąb oraz drzewa iglaste z uszkodzoną korą, takie jak świerk, jodła czy sosna.
W zależności od składników roślinnych wykorzystanych przez pszczoły propolis może przybierać inną barwę: czerwono-pomarańczową, żółtozielonkawą, a nawet brunatną. Propolis jest substancją wrażliwą na zmiany temperatury – przy 15°C ma postać twardą i kruchą, przy 36°C staje się plastyczny, a w 70°C upłynnia się. Kit pszczeli nie rozpuszcza się w wodzie, ale można go mieszać z rozpuszczalnikami organicznymi, na przykład alkoholem.
Propolis – właściwości zdrowotne i lecznicze
- witaminy – witaminy A, C, D i E oraz z grupy B;
- minerały – żelazo, miedź, kobalt, magnez, cynk, fosfor, mangan, krzem, selen;
- kwasy fenolowe;
- flawonoidy;
- terpenoidy
Jakie właściwości ma kit pszczeli?
Polecamy stosowanie na podstawie pracy Wolfganga Oberrissera pt. "Miód, propolis, pyłek wosk":
- Przy stanach zapalnych, nawet z występowaniem gorączki 3 x dziennie 30 kropli nalewki propolisowej.
- Przy stanie zapalnym gruczołu krokowego (prostacie) przyjmujemy 1 x dziennie 30 kropli.
- Przy chorobie nadciśnieniowej 1 x dziennie 30 kropli, aż do unormowania ciśnienia.
- Przy zapaleniu nerek i wątroby 2 x dziennie po 40 kropli w 100 ml wody, co drugi dzień.
- W okresie klimakterium kobiety powinny zażywać 1 x dziennie 10 kropli.
- Przy owrzodzeniach żołądka i jelit oraz guzach, na czczo należy popijać mieszaninę 100 ml ciepłego mleka z dodatkiem 40 kropli nalewki propolisowej.
- Przy anginie, katarze, zapaleniu gardła oraz przeziębieniach, a także w celach profilaktycznych w okresie zagrożenia tymi chorobami, przepłukujemy gardło roztworem 40 kropli nalewki propolisowej i 200 ml ciepłej wody, a także popijamy roztwór kilkukrotnie w ciągu dnia.
- Przy bólach żołądka pijemy 100 ml ciepłej wody z dodatkiem 50 kropli.
- W przypadku gruźlicy: 3 x dziennie 30 kropli na łyżeczkę cukru, a ponadto 2 x w tygodniu inhalacje ze 100 kropli nalewki propolisowej i 0,25 litra wrzącej wody.
- Przy objawach grzybicy skóry i egzemie, miejsca zaatakowane (np. pomiędzy palcami stóp) delikatnie smarujemy nalewką propolisową.
- Przy wszelkich ranach i uszkodzeniach skóry delikatnie smarujemy nalewką. Jeżeli ekstrakt zbyt drażni, można zastosować maść propolisową.
- Na trudno gojące się rany i odleżyny, używamy propolisu w następujący sposób: miejsca obolałe zmywa się naparem z ziela rzepiku pospolitego, a następnie smaruje kilkakrotnie nalewką propolisową. Rana powinna obeschnąć.
- Przy oparzeniach, szczególnie pierwszego stopnia, należy kilkakrotnie smarować nalewką propolisową. W wyniku tego nie występują pęcherze.
- Na odciski (nagniotki) i zgrubienia skóry, należy przed spaniem przykładać małe tamponiki nasycone roztworem propolisu (uwaga na pościel - można pobrudzić). Na dzień stosować maść propolisową z dodatkiem kwasu salicylowego.
- Zwalcza drobnoustroje i bakterie (gronkowce, paciorkowce, dermatofity, grzyby drożdzoidalne)